آخرین خبرها
خانه / معرفی / معرفی مدرسه

معرفی مدرسه


25

۱-اطلاعات عمومی

این مدرسه در سال ۱۳۵۹ با پذیرش طلاب در مدرسه محسنیه آغاز به کار کرد. آن گاه با انتقال به مدرسه عمادیه و با احداث ساختمان جدید در سال ۱۳۶۵ به ساختمان فعلی (میدان شهید مفتح) منتقل شد.

زمین مدرسه که از سوی یکی از افراد خیّر اهداء گردیده حدود ۲۰۰۰۰ متر مربع و زیر بنای آن ۷۰۰۰ متر مربع است و ظرفیت ۳۰۰ طلبه را داراست.

هم اکنون در این مدرسه ۲۵۰طلبه در پایه های تحصیلی یکم تا دهم ودردرس خارج فقه حضرت آیت ا…نورمفیدی نماینده محترم ولی فقیه دراستان گلستان مشغول به تحصیل می باشند

از بدو تاسیس تاکنون ۱۲۰۰ نفر وارد این مدرسه شده اند.

اساتید این مدرسه ۲۹نفرند که ۱۵ نفر دارای حکم تدریس و ۹ نفر به صورت تمام وقت به تدریس اشتغال دارندکه حضورمستمرموسس محترم ،حضرت آیت ا…نورمفیدی نماینده محترم ولی فقیه دراستان گلستان درحوزه منشأ برکاتی برای حوزه وطلاب می باشد

۲- فعالیت های آموزشی پژوهشی اخلاقی مدرسه

حوزه علمیه امام خمینی(ره)با امکانات ویژه ای که دارد در آن فعالیت های متنوعی انجام می شود.

*معاونت آموزش

با توجه به اهمیت آموزش و ظرفیت بسیار بالا و نسل بالنده ای که در این حوزه وجود دارد مدیریت تحول و آینده نگری و برنامه ریزی مناسب به عهده آموزش است. معاونت آموزش به جدیّت و با داشتن کادر علمی مجرّب با برگزاری منظم کلاسها ،امتحانات هفتگی و اجرایی کردن برنامه ها و آئین نامه های ارسالی مرکزمدیریت حوزه علمیه گلستان و ارزیابی مداوم از وضعیت طلاب و اساتید تحول خوب و آینده روشنی را برای طلاب ترسیم کرده است.

جایگاه علمی این مدرسه در کشور و پرورش طلاب نخبه که اکثرآنهادرمناصب کشوری مشغول به خدمت وعده ای به عنوان استاددر مدرسه های علمیه سراسرکشورمشغول به تدریس هستند،کسب رتبه های برتردرالمپیادعلمی حوزه های علمیه ،قبولی در امتحانات شفاهی که توسط هیئت اعزامی از قم برگزار می شود شاهد موفقیت فعالیت های آموزشی می باشد.

تبادل اطلاعات واحد آموزش از طریق سیستم جامع معاونت آموزش حوزه های علمیه قم صورت می گیرد

همه ساله از متقاضیان ورودبه حوزه درسه مقطع سیکل،دیپلم، دانشجووفارغ التحصیلان دانشگاهها از متقاضیان ورود به حوزه ثبت نام به عمل می آید.وفقط این مدرسه مبارکه است که مجوزقانونی جهت ثبت نام دانشجووفارغ التحصیلان دانشگاهها رادارد.

*معاونت پژوهش

معاونت پژوهش درجهت شناسایی استعدادها وتقویت وارتقای کیفی امورپژوهشی وگسترش فرهنگ پژوهش دربین طلاب برنامه ریزی دارد.

ایجادبانک نرم افزاردروس حوزوی،تجهیزکتابخانه،برگزاری کلاسهای نظریه پردازی،ارزیابی عملکردپژوهشی طلاب واساتیدوارائه خدمات پژوهشی وانتشارنشریه میعادازفعالیت های پژوهشی مدرسه می باشد.

*معاونت اجرایی

پیگیری امور اداری و مالی مدرسه، مدیریت منابع انسانی(شامل پی گیری جذب و استخدام، آموزش نیروی انسانی، انجام دادن ارزش یابی عملکرد کارکنان، وتامین تسهیلات رفاهی،بر اساس مصوبات شورای عالی)، پی گیری امور احداث ساختمانها و طرحهای عمرانی، تجهیز و نوسازی آنها، تنظیم بودجه سالیانه، پرداخت حقوق اساتید،شهریه طلاب، و مدیریت امور تسهیلات، اعطای وام، بیمه، معافیت تحصیلی و امور حقوقی برعهده معاونت اجرایی مدرسه می باشدکه درانجام وظائف خدمات شایانی داشته است.

*معاونت تهذیب و امورفرهنگی

یکی دیگر از معاونت های این مدرسه معاونت تهذیب وامور فرهنگی می باشد که با برگزاری کلاس اخلاق ،دعوت از شخصیت های علمی کشور و استان، هماهنگی و تعامل با معاونت تهذیب حوزه های علمیه کشورواستان ، تشویق و برگزاری مراسم جهت تلبس طلاب به لباس مقدس روحانیت، برگزاری جلسات اعیاد و وفیات و مناسبت های ملی ، برگزاری جلسات ادعیه و زیارات ، تهیه نشریه درجهت تقویت بنیه اخلاقی و معنوی و فرهنگی طلاب برنامه ریزی های مناسبی دارد.

*فعالیت های فوق برنامه

با توجه به عصراطلاعات و ارتباطات ،جهت اطلاع و آشنایی طلاب با رایانه و اینترنت کلاس های آموزشی رایانه و اتاقی (کافی نت)جهت استفاده طلاب از اینترنت در نظر گرفته شد.

با توجه به امکانات ورزشی فراهم شده در رشته های مختلف از قبیل والیبال،فوتبال،کشتی،تنیس و رزمی فعالیت های ورزشی طلاب این حوزه در زمینه های فوق بسیار چشم گیر است.

کسب مقام های ورزشی طلاب در مسابقات رزمی و فوتسال کشوری و استانی گواه بر این مدعاست.

به منظور تشویق و ارج نهادن به زحمات اساتید و طلاب علاوه بر اردوهایی که در طول سال انجام می شود همه ساله اردوهای زیارتی و سیاحتی برای اساتید و طلاب ممتاز تدارک دیده می شود

*پایگاه بسیج باقرالعلوم(ع)

این پایگاه در سال ۱۳۶۵ تاسیس و هم اکنون تمامی طلاب این مدرسه عضو بسیج می باشند طلاب وروحانیون این پایگاه درجنگ تحمیلی حضورفعالی درجبهه ها ی حق علیه باطل داشتتند،وشهداوجانبازانی تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کردندوعده ای ازاساتیداین مدرسه جزوجانبازان وایثارگران می باشند.

فعالیت های مختلفی مانند اردوهای علمی و آموزشی و نظامی ، سفر به مناطق جنگی، برگزاری همایش و تجلیل از طلاب ممتاز، تهیه نشریه داخلی و ویژه نامه ها، معرفی طلاب به نهاد ها و خدمات رفاهی از دیگرفعالیت های این پایگاه می باشد.

۳-امکانات مدرسه

این مدرسه دارای امکانات آموزشی ،رفاهی بسیار خوبی است که حوزه را از دیگر حوزه های کشور متمایز کرده است ، از قبیل

۸۰ حجره، کتابخانه ،سالن اجتماعات،دوربین مداربسته،آشپزخانه و سالن غذا خوری ( سه وعده غذا یی) ،سالن ورزشی، زمین فوتبال و والیبال،۷ باب منزل مسکونی برای اساتید، کافی نت، سیستم صوتی مرکزی و سیستم گرمایش مرکزی می باشد.

علل موفقیت

۱- حضور مستمر موسس محترم در مدرسه و تدریس دروس حوزوی و انس و الفت ایشان با اساتید و طلاب. به عنوان مثال هر هفته معظم له باطلاب یکی ازپایه ها نشست صمیمانه به صرف ناهار دارندو از نزدیک با مسایل و مشکلات آنان آشنا شده و به ارزیابی علمی و اخلاقی طلاب می پردازند و آنان را مورد تشویق یا تذکر قرارمی دهند.

۲- تلاش و دلسوزی مجدانه مدیریت محترم مدرسه که حضور دایمی در مدرسه دارند وبه حل مشکلات طلاب می پردازند.

۳- داشتن اساتید مجرب و دلسوز که با طلاب مدرسه انس و رفاقت دارند.

۴- همراهی طلاب محترم با مدیریت و اساتید و کوشش در جهت اجرای برنامه ها.

۵- نظم و ترتیب حاکم بر مدرسه به گونه ای که ورود و خروج طلاب، حضور و غیاب کلاسی و امتحانات هفتگی و وضعیت تحصیلی و اخلاقی طلاب به دقت کنترل و درمواقع لزوم با اخطار و یا حتی اخراج، با تخلفات برخورد می شود.

۶- امکانات خوب و مناسبی که برای رفاه حال طلاب فراهم شده است.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*